Jak to się stało, że Wielkopolska to ojczyzna polskiego meblarstwa? Sprawdzamy, jak rozwinęła się w ostatnich latach branża meblowa w tym regionie i skąd wzięła się tak bogata tradycja związana z tym sektorem.

Dlaczego Wielkopolska uchodzi za stolicę polskiego meblarstwa?

Wielkopolska to region, który można aktualnie uznać za polskie zagłębie meblowe. Przyczyn takiego stanu jest kilka – to między innymi korzystna pozycja geograficzna oraz bogata tradycja tej branży w Polsce. W artykule przyjrzymy się danym przygotowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu w pracy o tytule „Wnętrza przyszłości – Stan branży meblarskiej w Wielkopolsce”. Raport zawiera podstawowe informacje, które pomogą nam dowiedzieć się, dlaczego meble z Wielkopolski są tak cenione, skąd wzięła się tradycja produkcji takich rozwiązań i co zapewnia ich wysoki standard.

Zacznijmy więc od podstawowej kwestii – czyli od tego, jak wygląda meblarstwo w Poznaniu i okolicach. Jak przemysł związany z tym regionem wypada na tle możliwości zapewnianych przez rynek meblarski w Polsce?

W województwie wielkopolskim od lat funkcjonuje największa liczba firm meblarskich, która utrzymuje się na poziomie powyżej czterech tysięcy. Jedynie województwo mazowieckie może konkurować z tą częścią Polski – to kolejne miejsce, w którym sektor ten dynamicznie się rozwija, jednak z mniejszym rozmachem niż w Wielkopolsce. Na trzecim miejscu plasuje się Małopolska, a dalej mamy województwa łódzkie, pomorskie i śląskie.

Wiemy już, że branża meblowa w Wielkopolsce to między innymi największe zagęszczenie firm – to jednak nie wystarczy, by uzyskać miano króla tego sektora. Warto podkreślić, że przedsiębiorstwa z tego regionu generują około 70% wszystkich przychodów z eksportu. Oznacza to, że nie tylko jest ich najwięcej – zyski są także naprawdę imponujące. W Wielkopolsce znajduje się ogromna liczba fabryk i sklepów meblowych, a sektor ma ogromne perspektywy na rozwój. Liczby potwierdzają, że województwo w pełni zasłużyło na określenie „zagłębie meblowe” – przyjrzyjmy się, co jest przyczyną takiego rozwoju tego rynku.

Skąd wzięła się tradycja produkowania mebli w Wielkopolsce?

Ciekawym wątkiem historii rozwoju meblarstwa w Wielkopolsce jest to, jak branża meblowa wykorzystała korzyści płynące z ulokowania produkcji w tym województwie. Przez lata znajdowało się ono po tej bogatszej stronie zaborów, co dało podwaliny pod powstawanie przedsiębiorstw kładących nacisk na kulturę pracy i precyzję wykonywania produktów. Region bardzo szybko dostosował się także do standardów Unii Europejskiej po włączeniu Polski do wspólnoty. Meble z Wielkopolski oferowały wysoką jakość, która systematycznie jeszcze bardziej się poprawiała. Województwo inwestowało w zrównoważony rozwój w wielu dziedzinach, do którego przyczyniły się zarówno uczelnie, jak i zakłady pracy oraz szkoły o profilu zawodowym.

Rynek meblarski w Polsce ma bogate tradycje w wielu regionach, jednak tutaj był on szczególnie kultywowany. Nowoczesne zagłębie meblowe zostało zbudowane z pomocą świetnie przygotowanych zasobów ludzkich, a sam region był w dosyć dobrej kondycji finansowej w trakcie reform gospodarczych. Wprowadzanie innowacji było z kolei rezultatem wejścia firm z zagranicy na rynek meblarski w Polsce. Przykładem jest Hilding Anders – jeden z czołowych graczy na rynku materacy. Produkty tego szwedzkiego producenta są rekomendowane przez wiele niezależnych podmiotów, a ich głównym atutem jest niesamowita innowacyjność. Firma angażuje do pracy naukowców i ekspertów z wielu dziedzin, dzięki czemu jest w stanie tworzyć nowoczesne, unikatowe materace takie jak Hilding Fandango, Hilding Rumba czy Hilding Zorba. Kiedy tego rodzaju firmy wkroczyły na polski rynek, nasze własne marki również musiały dostosować się do nowych standardów. Hilding jako producent materacy to z pewnością dobry wzór do naśladowania – produkty spod tego szyldu można znaleźć na Hilding.pl.

Ciężko jednocześnie ustalić, skąd tak duży udział Wielkopolan w tworzenie tradycji przemysłu meblarskiego w Polsce. Choć możemy tu zaobserwować raczej współczesne zaangażowanie zamiast historycznej ciągłości, tak imponująca liczba fabryk oczywiście nie powstała z dnia na dzień. Niewątpliwie ważną rolę odegrało tu geograficzne ulokowanie województwa wielkopolskiego. Jest ono dobrze skomunikowane z zachodem Europy. Firmy z tego regionu, które decydują się na eksport, mogą z łatwością dostarczyć produkty do Niemiec, Francji, Belgii, Holandii czy Danii. Spora część mebli ląduje także w Czechach i na Słowacji. Nie bez znaczenia jest też dosyć dobry dostęp do wybrzeża – polskie meble sprzedawane są również w Szwecji, Finlandii i Norwegii. Przy tym wszystkim widać dosyć ubogą wymianę handlową ze wschodnimi rynkami. Do Rosji, Grecji, na Ukrainę i do Rumunii trafia stosunkowo niewiele produktów; mało firm jest chętnych na taką współpracę. To jednak dobra wiadomość dla naszych producentów – ich wyroby sprzedawane są w krajach, gdzie przeciętny konsument jest w stanie wydać naprawdę sporo na produkt wysokiej jakości.

Jakie meble najczęściej produkowane są w polskim zagłębiu meblarstwa?

Posługując się danymi, które przygotował Urząd Pracy w Poznaniu, mamy wgląd do tego, jakie meble są produkowane w województwie wielkopolskim. Oto kompletny przegląd, w którym wartości procentowe pochodzą z opracowania.

 • Meble do pokoju dziennego wypoczynkowego – 63%
 • Meble kuchenne – 58%
 • Meble do jadalni – 51%
 • Meble do sypialni (w tym materace do spania)  – 51%
 • Meble do pokoi dziecięcych i młodzieżowych – 35%
 • Meble do korytarza, holu, poczekalni – 33%
 • Meble biurowe – 24%
 • Meble ogrodowe – 18%
 • Meble łazienkowe – 12%
 • Meble sklepowe – 10%
 • Meble szkolne i te, które wykorzystuje się na uczelniach – 5%
 • Meble nieokreślonego typu – 3%
 • Meble laboratoryjne – 1%

Co wynika z tych danych? Przede wszystkim jest to odzwierciedlenie potrzeb polskiego rynku. Widzimy, że wiele firm tworzy meble do codziennego użytku. Kiedy sparujemy to z informacją, iż większość z tych podmiotów zatrudnia dosyć niewiele osób, otrzymamy pewien obraz tego sektora w Wielkopolsce. Wynika z tego, że przy dosyć dobrych obrotach firmy te starają się dostarczać dosyć spersonalizowane i unikatowe produkty. Niewiele jest koncernów, które skupiają się na masowej produkcji mebli biurowych czy wyposażenia profesjonalnego. Meble sklepowe produkuje się na dużą skalę, a każdy zakład tego typu musi mieć spore możliwości przerobowe, jednak tylko 10% firm celuje w ten kierunek. Meble szkolne i uczelniane to zaledwie 5%. To kolejna ciekawostka – w końcu sektor ten jest bardzo chłonny, a placówki edukacyjne często kupują masowo nowe wyposażenie z różnych grantów i dofinansowań. Przemysł meblarski w Polsce stawia przede wszystkim na produkty potrzebne na co dzień, dzięki czemu możemy skorzystać z wielu atrakcyjnych propozycji tego rodzaju.

Opracowano: zdrowykregoslup.pl