Zdrowy i spokojny sen znacząco przekłada się na jakość naszego życia. Jednak niewiele osób wie, jak duży wpływ ma tutaj aranżacja sypialni. Każdy, nawet najmniejszy element może odgrywać niezwykle ważną rolę. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jak urządzić sypialnię, aby się efektywnie wysypiać!

Sypialnia a sen

Coraz więcej dowiadujemy się na temat jakości naszego snu. Wiemy, że wpływa na niego odpowiednia dieta, brak drzemek, aktywność fizyczna czy idealny materac. Jednak czy zdajemy sobie sprawę, jak sama sypialnia oddziałuje na zdrowy sen? W pierwszej kolejności zacznijmy od ścian – powinny być one pomalowane na spokojne oraz wyciszające ciało barwy, takie jak odcienie szarości, błękitu czy beżu. Krzykliwe kolory jak, np. czerwień czy żółć pobudzają nasze ciało, często znacząco utrudniając prawidłowe zasypianie. Inną kwestią są dodatki, czyli wszelkiego rodzaju zasłony, dywany czy poduszki. Warto również zadbać o ich czystość oraz stosunkowo często prać, ponieważ gromadzący się w na nich kurz może być przyczyną reakcji alergicznych lub trudności z oddychaniem.

Jak ustawić meble, aby się wyspać?

Sypialnia nie może oczywiście istnieć bez mebli! Są one podstawowym wyposażeniem każdego pomieszczenia, a główną rolę odgrywa tutaj łóżko. Powinno być ono w odpowiedni sposób umiejscowione, dlatego warto trzymać je z dala od drzwi oraz okien, które mogą być przyczyną potencjalnego niepokoju związanego z uczuciem obserwowania. Zaleca się, aby było ono umieszczone zagłówkiem do ściany i dostępne od trzech stron. Najważniejszym wyposażeniem łóżka jest oczywiście komfortowe podłoże do spania, czyli materac. Mamy łóżko, ale co dalej? Oczywiście umieszczamy w sypialni inne meble – szafę, komodę czy szafkę nocną wedle uznania. Starajmy się jednak unikać mebli kojarzących lub umożliwiających nam pracę tuż przed snem (jak, np. biurko).

Najważniejszy element łóżka – materac

Jak już wcześniej wspomniano, materac jest najważniejszym elementem łóżka, a także całej sypialni. Dlaczego? Przede wszystkim do jego funkcji należy:

  • zapewnienie nam antyalergicznych oraz higienicznych warunków,
  • prawidłowe wsparcie kręgosłupa,
  • regenerację całego ciała w czasie snu.

Decydując się na materac powinniśmy pod uwagę wziąć kilka ważnych czynników, takich jak waga, wiek, czy stan zdrowia. Jednak równie ważne są nasze osobiste preferencje odnośnie twardości oraz rodzaju podłoża. Na współczesnym rynku znaleźć można liczne modele, w tym wyróżniające się sprężystym podłożem materace sprężynowe. Grupę tą cechuje przede wszystkim wysoka elastyczność punktowa oraz redukcja drgań, jednak warto sprawdzić poszczególne modele, ponieważ każdy z nich posiada inne, dodatkowe cechy!

Urządzanie sypialni jest niezwykle czasochłonnym procesem. Umożliwia on nadanie wnętrzu indywidualnego charakteru, jednak postarajmy się zrobić to z głową i postawić na odpowiednie kolory, układ mebli oraz przede wszystkim materac do spania.