W dzisiejszych czasach coraz więcej osób narzeka na jakość swojego wypoczynku. Z uwagi na to powstał specjalnie opracowany zbiór zasad higieny zdrowego snu, które są w stanie korzystnie wpłynąć na nasz wypoczynek. Wystarczy tylko wdrożyć je w swoje życie, a efekty na pewno szybko odczujemy! Jednak co możemy do nich zaliczyć?

Po pierwsze – dieta

Uczucie przepełnionego żołądka jest dla wielu z nas niekomfortowe, zwłaszcza w godzinach wieczornych. Uniemożliwia to prawidłowy sen oraz często przyczynia się do problemów z zasypianiem. Z uwagi na to pierwszą zasadą higieny snu jest spożywanie lekkostrawnych kolacji maksymalnie 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka.

Po drugie – aktywność fizyczna

Odpowiednia dawka ruchu, a tym samym zmęczenie naszego ciała przekłada się na znaczącą poprawę jakości oraz długości wypoczynku. Warto jednak pamiętać, aby sporty wysiłkowe nie były uprawiane w godzinach wieczornych, ponieważ znacząco pobudzają nasz organizm – warto postawić wtedy na rozciąganie lub, np. jogę.

Po trzecie – aranżacja wnętrza

Jakość snu zależy również od aranżacji wnętrza. Przekłada się to na wykorzystanie stonowanych kolorów ścian czy odpowiednie ustawienie mebli – w tym łóżka. Warto zaznaczyć, że jego podstawowym elementem powinien być idealny materac, który będzie dopasowany do naszych potrzeb. Inną rzeczą, o której powinniśmy pamiętać są dodatki, w tym ozdobne poduszki, koce czy narzuty. Ich materiał powinien nadawać się do prania.

Po czwarte – materac do spania

Komfortowy i efektywny sen gwarantowany jest jedynie przed odpowiednie podłoże do spania. Stanowi je materac, który wybierany jest w zależności od naszych preferencji oraz czynników, takich jak waga, wiek czy stan zdrowia. Warto mieć na uwadze, że każdy produkt  wyróżnia się czymś innym, np. materace sprężynowe są wyjątkowe z uwagi na wysoką elastyczność punktową oraz redukcję drgań.

Po piąte – drzemki

Nadmierna ilość drzemek może utrudnić nam zasypianie oraz wstawanie rano. Jednak czy każda drzemka jest zła? Okazuje się, że nie, ponieważ jeśli tylko trwa ok. 20 minut, czyli tyle, ile faza snu lekkiego oraz odbywa się na materacu wysokiej jakości, np. w sypialni, to wpłynie w pozytywny sposób na nasze działania. Jednak pamiętajmy – nie może być krótsza, ani dłuższa, gdyż może to przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

Każda z wyżej wymienionych zasad jest w stanie znacząco zwiększyć jakość oraz długość naszego wypoczynku, wystarczy tylko wdrożyć je w swoją codzienną rutynę. Nie jest to duża zmiana, a może przynieść ogromne efekty, które odczujemy bardzo szybko!